1. Home
 2. /
 3. News
 4. /
 5. FSC® certifikace Hastu, aneb...

FSC® certifikace Hastu

Všechno, co chcete vědět před FSC certifikací

 

Když jsme v roce 2022 říkali, že máme nově svařovací ISO, připojili jsme k tomu taky prohlášení, že tím rozhodně nekončíme.

Mezi naše novoroční předsevzetí patřilo mimo jiné certifikování Hastu FSC.

A protože to pro nás byla trochu španělská vesnice a potřebovali jsme čas se v celém procesu zorientovat, chceme vám sem sepsat všechno, co víme a co může pomoct vám, pokud certifikaci taky zvažujete.

Probereme si:

 1. Co je vlastně to FSC
 2. Proč potřebuje FSC certifikaci nejen dřevo, ale i firma, která dřevo zpracovává
 3. Jaké požadavky musíte splnit
 4. Jak funguje kontrola

Co je FSC

FSC nebo chcete-li Forest Stewardship Council® je neziskovka, která stanovuje pravidla lesnických postupů. Cílem je podpořit lesní hospodářství, které přistupuje zodpovědně jak k životnímu prostředí, tak i lidem.

Aby finální výrobek mohl nést zelenou nálepku, musíte sledovat celý tok dřevního materiálu z lesa až ke spotřebiteli. Klíčové je, aby bylo vždycky možné prokázat původ dřeva.

Tím se dostáváme k označení FSC CoC (Chain of Custody).

Proč potřebuje certifikaci i zpracovatelský řetězec?

Přiznáme se bez mučení, že to byla naše první myšlenka. S FSC certifikovaným dřevem se setkáte poměrně často, ale jak už jsme psali výše, aby byl finální výrobek hoden nálepky FSC, u dřeva to skončit nesmí.

Pokud vaše firma pracuje s certifikovaným i necertifikovaným dřevem, musíte být vždycky schopni prokázat, že se materiály nemůžou navzájem zaměnit. Tohle platí jak pro případy, kdy dřevo dále zpracováváte, tak i pro ty, kdy ho jen přeprodáváte.

Se zavedením a kontrolou rozdělení vám pak pomůže auditorská firma s příslušným oprávněním a licencí od FSC.

Požadavky pro audit

Při kontrolním auditu FSC se neklade důraz jen na připravenost výroby, ale taky na:

 • plnění BOZP a PO ve firmě
 • pracovněprávní zázemí
 • dodržování norem ohledně nucené a dětské práce
 • zábrany diskriminace na pracovišti

Kontrola procesu

Z vlastní zkušenosti doporučujeme mít při zavádění FSC certifikovanou firmu. Skvěle vám poradí, co a jak. Pozor, musí to být jiná firma, než která u vás provozuje ostrý audit.

Pomůže vám, na co si dát pozor, jak nejlíp zamezit smíšení materiálu, jak proškolit zaměstnance a jak řešit administrativu.

Ostrý audit pak zkontroluje, jak jste připravení FSC použít. Po vstupním auditu dostanete schválení na 5 let. Každý rok nicméně probíhá dozorový audit. Ten vás pohlídá, abyste nedělali něco nekalého, nebo něco špatně nepochopili. Čím častější kontrola, tím lepší šance podchycení jakéhokoli problému hned ze začátku.

Na co si dát pozor

Co jsme si odnesli my jako nejdůležitější body?

 1. FSC certifikát je fajn, ale nejdůležitější je zkontrolovat si, jestli je firma ok v rejstříku certifikovaných firem v oficiální databázi FSC
 2. Proškolení zaměstnanců v celé firmě, ať každý ví, jaká jsou pravidla
 3. FSC nálepka i samotný název FSC je licencovaný a jeho použití pro veškerou venkovní komunikaci musí projít schválením

To je za nás z hlavních bodů vše. Pomohli jsme vám udělat si v FSC jasno? Jestli ano, máme velkou radost!

Naši nálepku teď dostanete na nábytek do vaší kanceláře, restaurace, obchodu, nebo obyváku. Kamkoli jen budete chtít.